Fakulta sociálnych
a ekonomických vied
Univerzita Komenského v Bratislave

Súčasný výskum ÚVP

Reprodukčné správanie na Slovensku

Kód projektu: 09I01-03-V04-00103
Hlavná riešiteľka: Sofia Trommlerová, M.A. PhD. 
Trvanie projektu: 1.1.2025 – 30.6.2026

Anotácia:

Projekt sa zameriava na veľmi aktuálnu tému nízkej až veľmi nízkej plodnosti, ktorá na Slovensku aj napriek určitému oživeniu pretrváva viac ako dve desaťročia. Navyše došlo v posledných rokoch opätovne k pomerne výraznému poklesu pôrodnosti. Projekt si stanuje dva základné ciele, ktoré sú integrálne prepojené a v synergickom celku majú potenciál významnou mierou rozšíriť už existujúce poznatky v oblasti plodnosti na Slovensku. Prvým cieľom je využiť najnovšie dáta zo sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 na analýzu plodnosti na Slovensku, s dôrazom na odkladanie a rekuperáciu plodnosti žien. Druhým cieľom je zozbierať nové reprezentatívne údaje formou výberového zisťovania, v ktorom sa respondenti vyjadria k dôvodom nenaplnenia želaného počtu živonarodených detí a k tomu, ktoré nástroje verejných politík by mohli pozitívne ovplyvniť ich rozhodnutie stať sa rodičom, resp. porodiť ďalšie dieťa. Výstupmi projektu budú dve analytické správy a súbor zozbieraných údajov.

Miera akceptácie a účinnosť poplatkov a daní na preferenciu ekologickejšieho automobilu

O projekte:

Zámerom tohto výskumného projektu a spolupráce FSEV UK (ÚVP a ÚEŠMV) a IFP (OBEA) je skúmanie (i) miery akceptácie a ochoty platiť poplatky spojené s nadobudnutím a vlastnením automobilu (poplatok alebo daň) – efekty rámcovania, informačného signálu o výške poplatku a využitia výnosu z poplatku a (ii) účinnosti poplatku na zmenu správania (preferencie ekologickejšej alternatívy) – efekt informačného a cenového signálu. V rámci projektu vykonáme šesť samostatných, no na seba nadväzujúcich dotazníkových zberov (experimentov), na reprezentatívnej vzorke slovenskej populácie. Výsledky pomôžu pochopiť motivácie a reakcie ľudí na poplatky/dane, ktoré súvisia s kúpou automobilu a tým tento projekt prinesie poznanie, ktoré umožní nastaviť účinnejšiu verejnú politiku v tejto oblasti. V projekte spolupracujeme s Inštitútom finančnej politiky (IFP) a jej behaviorálnou jednotkou OBEA a Inštitútom environmentálnej politiky (IEP).

Projekt je financovaný: Nadácia NBS

Trvanie projektu: 01.10. 2024 – 30.9. 2026

Riešitelia/ky za ÚVP:
Matúš Sloboda

Riešitelia/ky za ÚEŠaMV:
Jakub Szabó

COREX: Komparatívny výskum o Executuve Triangle

O projekte:

Katarína staroňová je súčasťou jedinečnej celoeurópskej siete výskumníkov a výskumníčiek, ktorí skúmajú vzťahy výkonných politikov, najvyšších štátnych úradníkov a ministerských poradcov („trojuholník výkonnej moci“, executive triangle) z medzinárodného porovnávacieho hľadiska. CoREx je projekt v rámci programu COST (CA22150). Prostredníctvom výmeny poznatkov vo všetkých regiónoch Európy CoREx rozvíja spoločný koncepčný a metodologický rámec, ktorý zohľadňuje rôzne dimenzie politizácie, s cieľom zhromažďovať porovnateľné údaje z celej Európy. Katatína Staroňová je co-lead pracovnej skupiny “Inštitucionálne usporiadanie executive trinangle v komparatívnej perspektíve”

Projekt je financovaný: COST (CA22150)

Trvanie projektu: 25.10. 2024 – 24.10. 2027

Riešitelia/ky za ÚVP:
Katarína Staroňová
Petra Bayerová