Prečo študovať na FSEV UK

Prečo chceš určite študovať na FSEV?

1.      Lebo je najlepšia. Ako najmladšia fakulta Univerzity Komenského v Bratislave vznikla síce iba v roku 2002, no za 15 rokov svojej existencie sa v prestížnom hodnotení Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry stihla vypracovať na najlepšiu slovenskú fakultu v kategórii ostatných spoločenských vied.

2.      Lebo je v Bratislave. O našom hlavnom meste si môžeš myslieť, čo chceš, no čísla nepustia. Ide o jedno z najbohatších európskych miest a absolventi tunajších škôl spravidla nemajú ani najmenší problém s nájdením obsahovo aj platovo atraktívnej práce. FSEV nie je výnimkou: jej absolventi patria v kategórii spoločenských vied medzi najlepšie platených, v priemere po škole zarábajú viac ako 1000 eur!

3.      Lebo má najzaujímavejšie predmety. Fajn, to mohlo znieť ako oxymoron, no naozaj je to tak! Na bakalárskom stupni máme štyri študijné programy, v rámci ktorých študenti počas troch rokov absolvujú desiatky zaujímavých predmetov. Zopár je ich povinných, väčšinu si však môžu vyberať podľa toho, čo ich najviac baví. Oproti iným fakultám je našou veľkou výhodou predovšetkým to, že za všetky predmety, povinné aj nepovinné, u nás dostaneš šesť kreditov. Pri skladbe rozvrhu sa tak vôbec nemusíš trápiť, vytvoríš si ho iba za niekoľko minút a ušetrený čas môžeš stráviť napríklad aj v útulných priestoroch fakultného bufetu, ktorý celoročne prevádzkujú naši úžasní študenti.

4.      Lebo mnohé predmety sa vyučujú v anglickom jazyku. Platí to hlavne pre študijný program európske štúdiá, kde je angličtina hlavným vyučovacím jazykom prakticky už od prvého ročníka. S anglickými skriptami však často na chodbách uvidíš aj študentov aplikovanej ekonómie či verejnej politiky. Ak ti aj angličtina robí problém, v žiadnom prípade sa jej na našej fakulte netreba báť. Všetci učitelia sú tolerantní a trpezliví a ich individuálny prístup je zárukou toho, že v cudzej reči sa počas štúdia u nás bez najmenších pochýb zlepšíš.

5.      Lebo vyučujúci sú odborníci. Naša fakulta je pravidelne oceňovaná za svoju vedeckú a výskumnú činnosť. Jej zamestnancami sú ľudia, ktorých často citujú prestížne domáce i zahraničné médiá. Počas prednášok alebo seminárov sa ich budeš môcť spýtať prakticky na čokoľvek, čo ťa o ich predmete zaujíma, a môžeš si byť istý, že stále dostaneš vecnú a konštruktívnu odpoveď.

6.      Lebo vyučujúci sú skvelí ľudia. Ich odbornosť je jedna vec, omnoho viac si však treba vážiť ich ľudskosť. Vari žiadni študenti svojich učiteľov nechvália tak často, ako tí naši. Naozaj, zamestnanci FSEV sú v prvom rade ľuďmi, a až potom učiteľmi. Dá sa s nimi porozprávať o všemožných veciach, dohodnúť na termíne výučby alebo skúšok, praktizujú individuálny prístup a voči študentom sú vždy ústretoví. Radosť chodiť do školy!

7.      Lebo má moderné priestory. FSEV krásnym interiérom aj exteriérom pravidelne ohuruje všetkých svojich návštevníkov. Fakulta je plná pohodlných gaučov a kresiel a nechýbajú v nej verejne dostupné počítače s rýchlym internetovým pripojením či moderne vybavená knižnica. Relax uprostred rušnej mestskej časti poskytuje náš park, v ktorom môžeš so spolužiakmi kedykoľvek relaxovať aj na čistom a vždy upravenom trávniku.

8.      Lebo ponúka najlepší rozvrh. Má totiž výnimočný systém – študenti majú málo predmetov, v priemere asi iba päť za semester, väčšinou sú však dlhšie, a tak za ich absolvovanie dostávajú vždy až šesť kreditov. Takýto rozvrh ti poskytne flexibilitu, ktorú určite oceníš, v škole totiž stráviš iba dva či tri dni (piatok je navyše väčšinou voľný) a zvyšok týždňa môžeš venovať samoštúdiu, práci alebo aj oddychu v pohodlí internátu či domova.

9.      Lebo stretneš veľa skvelých ľudí. Naša fakulta je celkom malá, študuje na nej asi 800 študentov, no veci, ktoré s nimi zažiješ, si určite zapamätáš do konca života. Naši študenti sú mimoriadne priateľskí a otvorení, radi diskutujú, smejú sa, tešia sa zo života. Sami navyše pravidelne organizujú FSEV Fest – unikátny študentský festival, ktorý každoročne navštevujú stovky úžasných a inšpiratívnych ľudí.

10.  Lebo je otvorená pre všetkých. FSEV je rozmanitým prostredím. V malej budove spolu bez najmenších problémov fungujú študenti a vyučujúci z rôznych kútov Slovenska či sveta. Tolerujú sa, veľa diskutujú a navzájom sa učia byť lepšími ľuďmi. Ak sa chceš takýmto spôsobom dopredu posúvať aj ty, nemal by si váhať nad podaním prihlášky na našu fakultu!

Jakub, študent európskych štúdií na FSEV UK