Fakulta sociálnych
a ekonomických vied
Univerzita Komenského v Bratislave

Akademický rok 2019/2020

Vianočné Halaszle

Dátum: 18. 12.2019 od 16.00 hod.
Miesto konania: Ústav verejnej politiky  

ÚVP každoročne organizuje predvianočné stretnutie so súčasnými študenti, bývalými študentmi, ako aj s kolegami a priaznivcami Ústavu. Aj tento rok pre vás všetkých pripravíme tombolu a chutné občerstvenie. Veríme, že si aj tento rok nájdete čas pred Vianocami na stretnutie s nami.

13. Public Policy Book Club / Eurocine: Mečiar

Dátum: 12.12.2019
Miesto konania: Aula FSEV
Hostia: Marián Leško, Adam Straka

Dokumentárny film Mečiar sleduje bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara a jeho dopad na slovenskú spoločnosť vrátane osobného života autorky. Keď v roku 1989 padol v Československu totalitný komunistický režim, mala režisérka Tereza Nvotová jeden rok. Po páde komunizmu sa do konkurzu na ministra vnútra prihlásil do tej doby neznámy právnik z malého mesta - Vladimír Mečiar. Vladimír Mečiar sa po úspechu v konkurze dostáva až na politický vrchol, odkiaľ vládne krajine radom diskutabilných praktík. Na pozadí udalostí, akými sú rozdelenie Česko-Slovenska či únos syna prezidenta Slovenskej republiky, Tereza a jej rovesníci prežívajú svoje detstvo. Po premietaní bude nasledovať diskusia.

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=bpn-xzpLvJw

Behaviorálne experimenty v slovenských samosprávach.

Dátum: 3. 12. 2019
Miesto konania: Binárium, Staré Grunty 18, 841 04 Karlova Ves

ÚVP v spolupráci s Mindworx a Civita center zavádzali v rokoch 2019-2020 terénne experimenty v meste Prievidza. Ide o jedny z prvých behaviorálnych experimentov na Slovensku. Unikátne je, že testovania boli prevedené priamo v "teréne", teda priamo v samospráve. Prvé experimenty postupne zavádza aj BRISK, ktorý testuje behaviorálne prístupy na národnej úrovni. Diskusia bude o úspechoch a neúspechoch pri aplikácií behaviorálnej vedy na Slovensku, prvých výsledkov a poučení do práce v budúcnosti.

Toto podujatie je súčasťou konferencie Behaviorálne inovácie vo verejnej správe na Slovensku, ktoré organizuje Oddelenie behaviorálnych inovácií UPPVII.

Predstavitelia budú súčasťou nasledujúceho programu konferencie:

Mgr Matúš Sloboda PhD. – v 15 minútovej prezentácií predstaví doterajšie skúsenosti UVP z terénnych ecperimentov
prof. Ing. Emília Beblavá PhD. – sa spolu s ďalšími diskutujúcimi bude rozprávať v panelovej diskusii o výzvach, limitoch a potenciále využívania behaviorálnych vied vo verejnej správe.
Patrik Pavlovský – bude moderovať panelovú diskusiu o výzvach, limitoch a potenciále využívania behaviorálnych vied vo verejnej správe.

Program celej konferencie nájdete tu.
FB udalosť podujatia tu.

12. Public Policy Book Club / Eurocine: Spýtaj sa Vašich: 89

Dátum: 19.11.2019
Miesto a čas konania: Aula FSEV, 17:30 hod.
Hostia: Barbora Berezňáková, Zuzana Maďarová, Mária Filková

Projekt Spýtaj sa Vašich je filmovým seriálom a zároveň online pamätníkom, ktorý je trvalou a živou pripomienkou pamätí, platformou zdieľaného obsahu, kde môžu návštevníci stránky pridávať krátke texty, videá, audio nahrávky a fotografie k dvom dôležitým udalostiam aktívnej občianskej participácie 21. Augusta 1968 a 17. Novembra 1989. Film je ilustrovaným, emotívne ladeným pamätníkom a záznamom výpovedí "oral history", spomienok obyčajných ľudí na významný dátum v našich novodobých dejinách - 17. November 1989. Po premietaní filmu Spýtaj sa Vašich 89 budeme diskutovať o filme, Nežnej revolúcii a rodových aspektoch pamäte s režisérkou Barborou Berezňákovou, výskumníčkou Zuzanou Maďarovou, autorkou knihy Ako odvrávať novembru 1989: rodové aspekty pamäte a Máriou Filkovou, spoluzakladateľkou Verejnosti proti násiliu.

11. Public Policy Book Club / Eurocine: Skutok sa stal

Dátum: 8.10.2019
Miesto konania Aula FSEV
Hostia: Barbora Berezňáková, Oskar Fegyveres, Ľuba Lesná

Dokumentárny film Skutok sa stal prináša nový, investigatívny pohľad na najväčšie slovenské politické kauzy deväťdesiatych rokov minulého storočia. Prípad únosu prezidentovho syna ako aj vražda Róberta Remiáša a kauza Technopol sú traumatickými udalosťami slovenskej spoločnosti, v ktorej rezonujú doteraz. Film Skutok sa stal podáva správu nielen o týchto kauzách ale aj o stave krajiny cez osobnú sondu do vzťahu troch kamarátov - Oskara Fagyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha a prináša divákom dôležité odhalenia. Po premietaní bude nasledovať diskusia.

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=SNXaeeDcxv8&t=2s

Diskusia o stave súdnictva v SR

Dátum: 9.10.2019
Miesto konania: FSEV, A012

Po úspešnom dokumente o stave súdnictva - Nemoc tretej moci  - sa jej autori rozhodli natočiť jej pokračovanie, v rámci ktorého a uskutoční diskusia so študentmi FSEV (vrátane ÚVP) o stave súdnictva na Slovensku. Diskusiu bude viesť doc. Maroš Giba.