Ústav aplikovanej psychológie
Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK prináša vzdelávanie zamerané na všetky oblasti psychológie. Naši absolventi a absolventky pracujú v oblastiach personalistiky, ľudských zdrojov, marketingu, manažmentu, poradenskej psychológie, psychoterapie, psychometriky, klinickej psychológie ale aj v oblasti výskumu. Niektorí tiež pracujú pre mimovládne organizácie, alebo rozbehli vlastné podnikanie. Ponúkame všetky stupne štúdia: bakalárske, magisterské aj doktorandské. Bakalárske a doktorandské štúdium je možné študovať aj v anglickom jazyku. Všetky slovenské programy sú bezplatné. Náš bakalársky program v angličtine je spoplatnený sumou 3000 eur. Viac sa o ňom dočítate tu.
Sme súčasťou najmladšej fakulty najstaršej slovenskej univerzity. K vzdelávaniu pristupujeme inovatívne a zároveň poctivo. Sme malou fakultou, kde skoro každý každého pozná, a prednášajúci ku študentstvu pristupujú partnersky a s rešpektom. Naším hlavným špecifikom je však menší počet predmetov. Naše študijné plány neobsahujú množstvo prednášok, aj skúšok je menej, aby sme mohli ísť viac do hĺbky. Radšej kvalita než kvantita.
Špecializujeme sa na aplikovanú psychológiu, teda psychológiu zameranú na riešenie problémov reálneho sveta. Náš program ponúka aj možnosť podieľať sa na excelentnom výskume vykonávanom našimi poprednými vedeckými odborníkmi a odborníčkami.
Počas celého štúdia sa snažíme študentom a študentkám sprostredkovať kontakt s praxou. Na naše hodiny pozývame odborníčky a odborníkov, ktorí v danej oblasti pracujú. Naše študentky a študentov v rámci praxe vysielame tam, kde sa môžu niečo naučiť.
Kvalitu vzdelania zabezpečuje tím prednášajúcich, špičkových výskumníkov a výskumníčok, aj uznávaných expertiek a expertov z praxe.
Kto u nás prednáša?
Profesorka Júlia Kanovská Halamová sa venuje poradenskej psychológii a psychoterapii, výskumne sa zaoberá emóciami, sebasúcitom a sebakritickosťou.
Profesorka Andrea Madarasová Gecková sa venuje výskumu v oblasti psychológie zdravia. Vedie výskum mapujúci nové výzvy dospievania generácie Z, ale zároveň i výskum zvládania náročných situácií pri poskytovaní zdravotníckej starostlivosti.
Funkčné miesto profesor majú Elena Lisá, ktorá sa venuje psychológii osobnosti, diagnostike v práci a organizačnému správaniu a tiež aj Radomír Masaryk , ktorý sa venuje sociálnej psychológii a psychológii zdravia.
Docentka Lenka Sokolová sa venuje pedagogickej a školskej psychológii, zaoberá sa inovatívnymi prístupmi k vyučovaniu nielen psychológie, problematikou stratégií učenia sa, vyučovania a riadenia školskej triedy u rôznych cieľových skupín.
Funkčné miesto docentky má Bronislava Šoková - výskumne sa zaoberá psychológiou emócií, úspešnosťou rozpoznávania tvárových výrazov a sledovaním očného pohľadu - eyetrackingom.
Čo sa týka odborných asistentiek a asitentov:
Martina Baránková sa výskumne zaoberá psychológiou emócií, ich neverbálnymi prejavmi a najmä ich tvárovými výrazmi. Skúma predovšetkým súcit ako komplexnú sociálnu emóciu.
Katarína Greškovičová skúma hlavne skúsenosť s pôrodom, súcit u pomáhajúcich profesií a attachment na pracovisku.
Katarína Křížová sa výskumne zaoberá psychológiou detskej úzkosti, predovšetkým vplyvu rodinného prostredia na vznik a priebeh úzkostných porúch u detí.
Václav Linkov sa venuje dopravnej psychológii, ďalej sa zaujíma o kultúrnu psychológiu, východoázijské pôvodné psychológie a prepojenie psychológie s matematikou a informatikou.
Lenka Janík Blašková skúma duševnú pohodu učiteľov a detí, najmä sociálnu inklúziu a vzťahy s rovesníkmi, pričom používa participatívne prístupy. Zameriava sa na psychológiu rozvoja psychosociálnych kapacít.
Lektori:
Lukáš Bakoš sa venuje pracovnej a organizačnej psychológii, najmä rozvoju manažérov a tímov a tiež využívaniu umelej inteligencie pri hľadaní a nábore uchádzačov a uchádzačky o zamestnanie.
Rastislav Janičík
Radoslav Merva sa venuje podliehaniu nepodloženým presvedčeniam (konšpirácie a pod.) a ich dopadu na sociálnu dynamiku v spoločnosti; štatistike a psychometrií.
Ivana Popovičová sa zaoberá pracovnou a organizačnou psychológiou, riadením ľudských zdrojov. Zaujímajú ju najmä témy súvisiace s rozvojom, vzdelávaním, manažovaním talentov a kariéry, koučingom a starostlivosťou o duševné zdravie zamestnanectva.
Veronika Sklenárová sa venuje psychológii osobnosti, organizačnej a pracovnej psychológii, psychodiagnostike v HR, riadením výkonnosti zamestnancov a plánovaniu kariéry zamestnancov a športovej psychológii. Výskumne sa venuje skúmaniu subjektívnej perspektívy a skúseností žien s pôrodom a súvisiacou starostlivosťou a skúmaniu mentálneho zdravia a well-beingu z perspektívy adolescentných športovcov a športovkýň.
Dominika Kunová
Jana Talianová sa venovala marketingovému výskumu trhu, so zameraním na zákaznícku skúsenosť. Aktuálne sa zaujíma o koučing a sprevádza študentov a študentky pri odbornej stáži a praxi počas štúdia.
Laura Mária Šiškovičová
Laura Ďurinová sa venuje psychológii zdravia, sociálnej psychológii, a taktiež sa zaujíma o expresívne formy terapie a ich využitie v oblasti mentálneho zdravia, predovšetkým v liečbe psychosomatických porúch.
Karin Černickaja sa venuje sociálnej psychológii, konceptom neurodiverzity a inklúzie a využívaniu kvalitatívnej metodológie vo výskume.
Ernest Kováč sa venuje komunikácii, manažérskemu vzdelávaniu, krízovej komunikácii, mediácii, supervízii.
Ak máte záujem o aktuálne informácie o činnosti nášho ústavu, napíšte nám, alebo si pridajte našu stránku na sieti Facebook. Môžete nás tiež sledovať na ig · li · yt · tw