Fakulta sociálnych
a ekonomických vied
Univerzita Komenského v Bratislave

Úspešné spustenie cezhraničného projektu Interreg „Cross-Prehab“


19. 10. 2024 10.08 hod.

ST. PÖLTEN. Podpora cezhraničnej spolupráce v zdravotníctve a sociálnej oblasti predstavuje významný krok k zlepšeniu lokálnej zdravotnej starostlivosti. Výmena skúseností a vytváranie sietí môže otvoriť nový inovačný potenciál. Cieľom EÚ-projektu „Cross-Prehab“, v rámci ktorého sa realizuje program predoperačnej rehabilitácie na prípravu pacientov na operáciu výmeny kolenného a bedrového kĺbu, je zintenzívniť spoluprácu medzi Dolným Rakúskom a Slovenskom. Úvodné podujatie, ktoré znamenalo začiatok sľubnej spolupráce, sa uskutočnilo koncom októbra 2024 v Dolnorakúskej krajinskej zdravotníckej agentúre v St. Pöltene.
„Zdravie nepozná hranice. Projektom „Cross-Prehab“ vysielame ďalší signál v prospech posilnenia zdravotnej starostlivosti v Dolnom Rakúsku. Úzkou spoluprácou s našimi európskymi susedmi zabezpečujeme, aby pacienti na oboch stranách hranice mali prospech z lepšej zdravotnej starostlivosti v blízkosti domova,“ zdôraznil Ludwig Schleritzko, krajinský radca zodpovedný za krajinské nemocnice.
„Cross-Prehab“ sa zameriava na rehabilitáciu pred operáciou a pripravuje pacientov na nadchádzajúce operácie kolena a bedrového kĺbu prostredníctvom komplexného programu informácií, školení, cvičenia a terapie bolesti. Tento prístup kladie dôraz na biopsychosociálne aspekty predrehabilitácie s cieľom umožniť rýchlejšie zotavenie a zlepšiť kvalitu života pacientov. Predchádzajúce štúdie ukázali, že rôzne predoperačné opatrenia môžu mať pozitívny vplyv na uzdravenie, ale projekt „Cross-Prehab“ ide ešte o krok ďalej: spája vedecké poznatky, klinické skúsenosti a praktickú realizáciu partnermi projektu.
Zameraním sa na individuálne potreby pacientov a komplexným programom predoperačnej rehabilitácie sa sleduje nielen zlepšenie klinického priebehu operácií, ale aj zvýšenie účinnosti liečby. Zvláštnosťou projektu „Cross-Prehab“ je úzka spolupráca zdravotníckych zariadení s odborníkmi z Dolného Rakúska a Slovenska. Táto cezhraničná spolupráca nielen posilňuje regionálnu zdravotnú starostlivosť, ale prispieva aj k zlepšeniu kvality života pacientov, ktorí podstupujú tieto invazívne ortopedické operačné zákroky.
Hostia, ktorí sa zúčastnili na úvodnom podujatí, mali možnosť získať komplexný prehľad o cieľoch a prínosoch projektu. Po intenzívnej výmene skúseností počas úvodného podujatia sa všetci môžu tešiť na plánovanie ďalších aktivít projektu a jeho realizáciu.